Chcete se přesvědčit, zda jsou opatření ministerstva nulitní stejně jako nouzový stav? Ohlaste si svoje shromáždění, jako jsme to udělali i my! Úřady i soudy musí v oblasti práva shromažďovacího pracovat velmi rychle!
Shromážděním ve smyslu zákona o právu shromažďovacím se rozumí shromáždění včetně pouličních průvodů a manifestací, pokud slouží k využívání svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společných záležitostí vyjádřením postojů a stanovisek.
Oznámení v písemné formě je nezbytné doručit správnímu úřadu alespoň 5 dnů před konáním shromáždění. Pošlete ohlášení nejlépe datovou schránkou co nejdříve!
Vzor oznámení je k dispozici zde.
Zajímavost ohledně zakrývání obličeje aneb půjde to s rouškou nebo bez?
Věděli jste, že od 1. 1. 2009 nesmějí mít účastníci shromáždění po celou dobu jeho trvání obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jejich identifikaci? Porušení této povinnosti je přestupkem na úseku práva shromažďovacího, za jehož spáchání je možné uložit pokutu až do výše 15.000,- Kč. Doporučujeme se úředníků zeptat, jestli podle jejich názoru má přednost zákon, nebo opatření ministerstva 🙂
Kdy je možné shromáždění zakázat?
O zákazu shromáždění rozhodne úřad bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 3 pracovních dnů od okamžiku, kdy oznámení, které obdržel, splňuje náležitosti požadované zákonem. Proti zákazu shromáždění se jeho svolavatel může bránit u správního soudu, který rozhodne do 3 dnů. S žalobou rádi pomůžeme, soudy budou mít možnost se velmi rychle vyjádřit k tomu, zda jsou nouzový stav a opatření vydávaná za jeho účinnosti, platná, nebo ne.
Pro další informace můžete využít tento leták organizace Iuridicum Remedium nebo stránky ministerstva vnitra. Shrnutí má také česká Wikipedie.
Nebo prostě čtěte dál:
Povinnosti svolavatele
a) poskytnout úřadu na jeho žádost součinnost nezbytnou k zajištění řádného průběhu shromáždění, zejména plnit pokyny úřadu a Policie České republiky a splnit povinnosti stanovené zvláštními právními předpisy;
b) zajistit potřebný počet způsobilých pořadatelů starších 18 let;
c) být přítomen na jím oznámeném shromáždění a řídit průběh shromáždění tak, aby se podstatně neodchylovalo od účelu shromáždění uvedeného v oznámení;
d) dávat závazné pokyny pořadatelům;
e) dbát o pokojný průběh shromáždění a činit opatření, aby nebyl narušován;
f) shromáždění ukončit.
Úřad, jemuž bylo shromáždění oznámeno, je zakáže, jestliže by účel shromáždění směřoval k výzvě:
a) popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů;
b) dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti;
c) jinak porušovat ústavu a zákony.
Úřad shromáždění zakáže též tehdy, jestliže
- se má konat na místě, kde by účastníkům hrozilo závažné nebezpečí pro jejich zdraví,
- na stejném místě a ve stejnou dobu se má podle dříve doručeného oznámení konat jiné shromáždění, mezi svolavateli nedošlo k dohodě o úpravě doby nebo místa jeho konání a stanovení podmínek podle § 8 odst. 2 by bylo zjevně neúčelné; nelze-li určit, které oznámení bylo doručeno dříve, rozhodne se za účasti zástupců svolavatelů losováním.
Úřad může shromáždění zakázat, má-li být konáno v místě, kde by nutné omezení dopravy a zásobování bylo v závažném rozporu se zájmem obyvatelstva, lze-li bez nepřiměřených obtíží konat shromáždění jinde, aniž by se tím zmařil oznámený účel shromáždění.
Shromáždění jsou zakázána v okruhu 100 m od budov zákonodárných sborů nebo od míst, kde tyto sbory jednají a od budov Ústavního soudu nebo od míst, kde Ústavní soud jedná.
Úřady vytvářejí často vlastní formuláře, ale jejich použití je dobrovolné. Podstatné je splnění zákonem předpokládaných náležitostí:
- účel shromáždění, den a místo jeho konání a dobu zahájení; jde-li o shromáždění na veřejném prostranství, též předpokládanou dobu jeho ukončení;
- předpokládaný počet účastníků shromáždění;
- opatření, která provede, aby se shromáždění konalo v souladu se zákonem, zejména potřebný počet pořadatelů starších 18 let, které k organizaci shromáždění určí, a způsob jejich označení;
- má-li jít o průvod, výchozí místo, cestu a místo ukončení;
- jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, dále adresu místa trvalého pobytu nebo adresu místa hlášeného pobytu, jde-li o cizince (dále jen „adresa místa pobytu“), a adresu pro doručování, neshoduje-li se s adresou místa pobytu svolavatele, a rovněž adresu pro zasílání informací elektronickou poštou, telefonní číslo nebo jiný dostupný kontaktní údaj; u právnické osoby její název a sídlo a jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, adresu místa pobytu a adresu pro doručování, neshoduje-li se s adresou místa pobytu, a rovněž adresu pro zasílání informací elektronickou poštou, telefonní číslo nebo jiný dostupný kontaktní údaj toho, kdo ji v této věci zastupuje;
- jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, adresu místa pobytu a adresu pro zasílání informací elektronickou poštou, telefonní číslo nebo jiný dostupný kontaktní údaj toho, kdo je zmocněn jednat v zastoupení svolavatele, je-li zastoupen nebo jde-li o skupinu osob.
Oblast práva shromažďovacího je upravena zákonem č. 84/1990 Sb. , o právu shromažďovacím. Působnost ve věcech práva shromažďovacího vykonává obecní úřad, v jehož územním obvodu se má shromáždění konat.