Otázka: Co je právním jednáním obce – schválení usnesení zastupitelstva nebo podpis smlouvy?

Odpověď:

Právní jednání obcí jakožto právnických osob je poněkud komplikované. K položené otázce se vyjádřil Nejvyšší soud takto: „Samotné rozhodnutí zastupitelstva obce nebo rady ještě nepředstavuje právní jednání, jakožto projev vůle obce směřující k vyvolání právních následků, které obec sleduje a jež jsou vyjádřeny v příslušném právním pravidle chování (např. prodej nemovitosti na základě kupní smlouvy).

Usnesení příslušného zastupitelstva obce totiž představuje materiálně právní podmínku pro vyjádření projevu vůle obce, který se stává perfektním (formálně navenek vyjádřeným) teprve v případě podpisu příslušné smlouvy starostou, případně (za podmínek stanovených zákonem o obcích) místostarostou, není-li příslušná působnost zcela nebo zčásti (pokud to umožňuje obecní zřízení) svěřena příslušnému odboru obecního úřadu nebo příspěvkové organizaci obce.“ (Rozsudek NSS ze dne 16. 5. 2018, čj. 30 Cdo 3890/2017.)

Jak vidno, teprve podpisem smlouvy starostou (nebo jinou pověřenou osobou) se právní jednání (uzavření smlouvy) stává perfektním, tj. je skutečně dokončeno. Důležité je zdůraznit, že starosta sám také vůli obce nevytváří, jen ji navenek sděluje a projevuje.

TENTO DOTAZ BYL ZVEŘEJNĚN V RÁMCI NAŠÍ VÝZVY: 365 ČLÁNKŮ NEBO DALŠÍ KOČKAPŘIJÍMÁME DOTAZY K ÚZEMNÍMU PLÁNOVÁNÍ, KTERÉ ZDARMA ZODPOVÍME.