Otázka: Co stavební zákon myslí domem pro dostupné nájemní bydlení?
Odpověď:
Podle § 13 písm. q) zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon platí, že domem pro dostupné nájemní bydlení je bytový dům, k němuž je uzavřena plánovací smlouva o dostupném nájemním bydlení, nebo který je jako dům pro dostupné nájemní bydlení vymezen v regulačním plánu vydaném obcí, která je stavebníkem. Z toho plynou dvě možnosti, jak může být takový dům realizován – pokud je stavebníkem obec, musí vydat regulační plán (výkladovou otázkou, kterou musí zodpovědět judikatura, je, zda by stačil územní plán s prvky regulačního plánu), v němž budou podmínky pro realizaci takového domu. To potvrzuje i § 86 odst. 5 stavebního zákona, kde se dočteme, že regulační plán může vymezit stavbu domu pro dostupné nájemní bydlení, včetně stanovení podílu bytů určených pro dostupné nájemní bydlení.
Pokud bude stavebníkem subjekt odlišný od obce, pak musí být mezi obcí a stavebníkem uzavřena speciální plánovací smlouva o dostupném nájemním bydlení.
Zvláštní pravidla pro povolení záměru domu pro dostupné nájemní bydlení jsou obsažena v § 201-210 stavebního zákona, přičemž v § 201 odst. 1 je specifikován i obsah plánovací smlouvy o dostupném nájemním bydlení.
Bez vydání regulačního plánu nebo uzavření plánovací smlouvy není zřejmě možné o stavbě hovořit jako o domu pro dostupné nájemní bydlení, protože by nebyla naplněna definice podle stavebního zákona.
Všechny zodpovězené dotazy najdete zde. Další naše články k územnímu plánování zde.