Nejvyšší správní soud občas vydává pěkně podivné rozsudky. Jedním z nich je i ten, ve kterém soudci tvrdí, že obec, která vymezí nové zastavitelné plochy, vlastně efektivně bojuje proti změně klimatu. Podivné, viďte. Jestli vás to zajímá, čtěte dál.

V územním plánování se klimatická změna neřeší?

V Olomouckém kraji se jeden spolek bránil proti územnímu plánu, který vymezil několik nových zastavitelných ploch na zemědělském půdním fondu. Jeden by řekl, že je zjevné, že takový zásah nebude pro životní prostředí pozitivní, ale chyba lávky. Krajský soud v Ostravě – pobočka v  Olomouci návrh na zrušení předmětné územně plánovací dokumentace zamítl a mj. z jeho rozsudku vyplynulo, že neshledal důvodné ani námitky týkající se absence vyhodnocení kritéria posouzení dopadů klimatické změny na životní prostředí v rámci vyhodnocení SEA. Podle soudu totiž náležitosti posouzení vlivu koncepce na životní prostředí obsahuje příloha ke stavebnímu zákonu (tomu starému v daném případě), dle které posouzení dopadů změny klimatu není zákonem požadovanou náležitostí vyhodnocení vlivů územního plánu na životní prostředí. K takovému posouzení nebyl povinen ani zhotovitel SEA.

NSS dodal: „Kasační soud přitom nijak nezpochybňuje, že důležitost faktoru změny klimatu akcentuje Ministerstvo životního prostředí v Metodickém doporučení pro posuzování vlivů obecných koncepcí na životní prostředí z roku 2018, na které poukazuje stěžovatel. Ostatně posouzení dopadů změny klimatu jako povinná náležitost vyhodnocení vlivů územního plánu na životní prostředí vyplývá přímo z přílohy ke stavebnímu zákonu (viz výše). V tomto ohledu proto nelze souhlasit s tvrzením krajského soudu, dle kterého posouzení dopadů změny klimatu není povinnou náležitostí vyhodnocení vlivů územního plánu na životní prostředí. Nicméně v nyní projednávaném případě se odpůrkyně v procesu pořizování územního plánu pochybení neodpustila, neboť náležitostem stanoveným zákonem dostála. ího plánu pochybení neodpustila, neboť náležitostem stanoveným zákonem dostála. Součástí dokumentu Vyhodnocení vlivů územního plánu na životní prostředí pro účely posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí dle přílohy zákona č. 183/2006 Sb. (část A Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj) je mj. i posouzení napadené změny územního plánu na klima, na základě kterého bylo dovozeno, že ‚z hlediska vlivu na klima bude mít realizace ÚP pozitivní vliv‘.“

Co bylo  obsahem vyhodnocení  SEA?

Konkrétně se ve vyhodnocení SEA uvádělo: Při realizaci navrhovaného ÚP dojde k postupnému navýšení hlukové a imisní zátěže v území. V současné době nelze stanovit, jaké záměry budou v plochách realizovány a jak velkou intenzitou dopravy přispějí k zátěži území. Výrobní a skladovací plochy jsou navrženy jen v jednom případě, a to v rozsahu cca 1 ha, v ostatních případech je dovoleno pouze drobné podnikání v rámci smíšené obytné zástavby. Lze tedy předpokládat, že při naplnění navrhovaných ploch nedojde ke sledovatelnému zvýšení intenzity nákladní dopravy, zvýší se ale intenzita dopravy osobní a s tím vzroste mírně také zatížení imisní a hlukové …

Z hlediska vlivu na klima bude mít realizace ÚP pozitivní vliv. Vliv na tuto složku životního prostředí je dán zpevněním a zastavěním značné výměry dosud volných ploch na straně jedné a vytvářením podmínek a ploch pro zadržení vody v území a zvýšení podílu zeleně v krajině na straně druhé… Vlivy na klima se v řešeném území mohou projevit spíše lokálně. Pro zajištění ochrany před povodněmi je navržena realizace hrází záchytných poldrů extravilánových vod W1 až W4. V rámci navržených ploch zeleně přírodního charakteru (ZP), které jsou určeny pro protierozní ochranu, mohou být realizovány protierozní zasakovací průlehy a svodné příkopy Z1 ÚP navrhuje k omezení vodní a větrné eroze realizaci celé řady nezastavitelných ploch, s cílem vytváření protierozních opatření a optického rozčleňování stávajících nedělených nadměrných ploch polí, a naopak prosazuje provedení diverzifikace zemědělského půdního fondu s vytvářením protierozních bariér a celkovým zvyšováním ekologické stability krajiny. Vlivy na dané složky životního prostředí budou celkově trvalé, neutrální až mírně negativní.“

Závěr

Jestli někomu přijde takové zcela neuspokojivé vyhodnocení vlivu na klima v pořádku, pak vůbec nechápeme, na co si to s ochranou před změnami klimatu vlastně hrajeme.

Rozsudek NSS čj. 7 As 56/2024 – 44 ze dne 13. 11. 2024, dostupný na www.nssoud.cz

Více našich článků k územnímu plánování najdete zde.