Nejvyšší správní soud rozhodoval o jednom územním plánu, ve kterém obec namísto původní plochy pro výrobu vymezila plochy zemědělské. Důvodem byl nesouhlas dotčených orgánů s průmyslem nebo skladováním kvůli ochraně zvláště chráněného živočicha, který se v lokalitě nacházel. Vlastník se skrze námitky dožadoval toho, aby, když už nemůže mít výrobu, měla aspoň nárok na realizaci fotovoltaiky. Obec to nechtěla, a tak věc pouze stručně konzultovala s dotčenými orgány a pak vydala územní plán s onou plochou zemědělskou. Vlastník vyhrál jak u krajského soudu, tak u NSS.

Když vlastník chce konkrétní regulaci, musí obec vysvětlit, proč mu nevyhoví

Krajský soud dle shrnutí Nejvyššího správního soudu dosti nejasně řekl: „Vlastník pozemků sice podle krajského soudu nemá v rámci územního plánování právo na to, aby jeho pozemky byly zahrnuty do plochy s konkrétním funkčním využitím, avšak v daném případě došlo až v průběhu procesu úpravy návrhu územního plánu k zásahu do vlastnického práva navrhovatelky v důsledku vzniku dosud neexistujících limitů užívání jejích pozemků. Z tohoto důvodu byla odpůrkyně povinna řádně se vypořádat i s alternativním návrhem předloženým při první možné příležitosti, která se navrhovatelce po prvním veřejném projednání územního plánu naskytla“. Vlastník sice na požadovanou regulací nárok nemá, obec se musí s daným požadavkem v odůvodnění územního plánu vypořádat.

NSS pak doplnil: „V předložené věci však uplatněná námitka nespočívala v pouhém nesouhlasu s návrhem územního plánu. Navrhovatelka sice bez bližšího vysvětlení uvedla, že výstavba fotovoltaické elektrárny není buď vůbec, anebo pouze v zanedbatelném rozsahu způsobilá negativně ovlivnit oblast zemědělského půdního fondu, ochrany vody, ochrany zvlášť chráněných živočišných druhů, ochrany krajiny a krajinného rázu, avšak současně poukázala na jiný veřejný zájem, který může konkurovat veřejnému zájmu na ochraně uvedených oblastí – na energetickou strategii České republiky a celé Evropské unie (tzv. Green deal), která předpokládá masivní rozvoj ekologicky šetrných zdrojů energie a na skutečnost, že se připravuje legislativa pro tzv. agrofotovoltaiku, která má na zemědělské využití půdy, na níž je instalována, jen minimální nebo dokonce kladný vliv. Jako příklad pozitivního vlivu uvedla zastínění či boj proti suchu a doplnila, že tento způsob výroby elektrické energie umožňuje současné plnohodnotné využití zemědělské půdy pro zemědělské účely…“

Odůvodnění nebylo dostatečné

Podle NSS „Problematické na celém odůvodnění rozhodnutí o této námitce je, že neumožňuje přezkoumat, zda přijatá územní regulace je ve vztahu k navrhovatelce a jejímu vlastnickému právu přiměřená. Na tuto otázku přitom neposkytuje odpověď ani ta část odůvodnění rozhodnutí o námitce, v níž stěžovatelka uvádí, že ekologicky šetrné zdroje energie je třeba podporovat tam, kde nedochází k tak závažným střetům s přírodními a krajinnými hodnotami v území. Toto stručné odůvodnění totiž nijak nevysvětluje, nakolik je požadované funkční vymezení dané plochy s uvedenými hodnotami opravdu v konfliktu. S ohledem na požadavek proporcionality územní regulace nelze souhlasit ani s argumentací, že závěry krajského soudu jsou příliš formalistické a že pouze prodlouží a prodraží celý proces pořizování územního plánu…

Stěžovatelka však nemůže omezit navrhovatelčino vlastnické právo k dotčeným pozemkům pouze obecným odkazem na minimalizaci uvedeného rizika, aniž by předtím posoudila reálný vliv fotovoltaické a agrofotovoltaické elektrárny na okolí… Stěžovatelka se konečně mýlí i v tom, že není jejím úkolem hodnotit, zda lze požadované funkční využití pozemků vymezit alespoň na části dotčené plochy, jestliže navrhovatelka takový návrh v námitce nevznesla. I tato otázka úzce souvisí s proporcionalitou přijatého řešení, a je proto nezbytné posoudit, zda je k ochraně přírodních a krajinných hodnot nezbytně nutné zachovat celou plochu jako plochu zemědělskou, či zda lze na její části umožnit výstavbu ekologicky šetrných zdrojů energie.“

Podle rozsudku NSS čj. 3 As 172/2023 – 49 ze dne 30. 1. 2025, vše dostupné na www.nssoud.cz

Více našich textů k územnímu plánování najdete zde.